Hełm

None

Malowanie ścian to jeden ze sposobów na wykończenie pomieszczenia. Jest szybki, prosty i tani. Problemem jednak może okazać się wybór odpowiedniej farby - na rynku dostępnych jest wiele rodzai i kolorów przez co czasem ciężko jest podjąć decyzję. Ma to bezpośredni wpływ na przebieg, a przede wszystkim skuteczność malowania. Jeśli wybieramy farbę kolorową, mamy trzy możliwości – kupić barwioną fabrycznie, białą bazową oraz barwnik i wymieszać je samodzielnie lub skorzystać z mieszalników farb, które znajdziemy na stoiskach z farbami.

Należy wziąć pod uwagę nie tylko walory dekoracyjne ale także:

• trwałość farby i jej koloru,

• zdolność krycia malowanej powierzchni,

• brak toksyn i emisji szkodliwych substancji oraz związków,

• możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

 

Farby dzielimy na:

 

farby wodorozcieńczalne (dyspersyjne, emulsyjne),

farby rozpuszczalnikowe,

 

farby matowe,

farby z połyskiem,

 

farby zmywalne,

farby niezmywalne.

 

Dodatkowo wyróżniamy:

farby akrylowe – zawierają żywice akrylowa, która sprawia, że są odporne na ścieranie, wilgoć i detergenty. Wykazują również dużą przyczepność do podłoża oraz wysoką zdolność krycia. Przepuszczają parę wodną. Szybko schną a po wyschnięciu nieco jaśnieją.

farby lateksowe – zawierają kauczuk, dzięki czemu są elastyczne, bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Poza tym dobrze kryją, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Są paro przepuszczalne i odporne na działanie promieni słonecznych a po wyschnięciu nieco ciemnieją. Są wodoodporne dzięki czemu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych.

farby alkidowe (ftalowe) – są farbami izolującymi. Tworzą szczelną, odporną na działanie wody powłokę malarską o wysokiej przyczepności do podłoża, powinno się nakładać cienką warstwę farby.

farby mineralne – stosowane tylko w pomieszczeniach suchych, powłoki nietrwałe. Rzadko stosowane.

farby winylowe – ich bazą jest polioctan winylu. Słabo przepuszczają parę wodną, dlatego nie należy ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Pokryte nimi powierzchnie łatwo umyć.

farby polioctanowe – stosowane do nakładania na cienkie powłoki z farb klejowych, kilkukrotne nakładanie farby może spowodować łuszczenie.

farby akrylowo-lateksowe - bardziej wytrzymałe i elastyczne od akrylowych.

farby winylowo-akrylowe - dobrze kryją malowaną powierzchnię, tworząc gładką powłokę, którą łatwo jest zmyć.